Dziś wspomnienie obowiązkowe św. Barnaby, Apostoła

Garść informacji 🙂

Barnaba urodził się na Cyprze w żydowskiej rodzinie z pokolenia Lewiego. Jego właściwe imię brzmiało Józef, ale Apostołowie dali mu przydomek Barnaba. Według Klemensa Aleksandryjskiego i Euzebiusza Barnaba miał należeć do grona 72 uczniów Pana Jezusa. Był krewnym św. Marka Ewangelisty, dlatego św. Paweł nazywa go kuzynem Ewangelisty (Kol 4, 10). Barnaba zapewne razem ze św. Pawłem przybył do Jerozolimy, aby u stóp Gamaliela, znanego rabina – uczonego żydowskiego, pogłębić swoją wiedzę w zakresie religii mojżeszowej. Dzieje Apostolskie tymi słowy wprowadzają nas w okoliczności początków jego działalności. “Józef, nazwany przez Apostołów Barnabas, to znaczy Syn Pocieszenia, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp Apostołów” (Dz 4, 36-37).

W ikonografii św. Barnaba przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z długą brodą w tunice i płaszczu albo w szatach biskupich, czasami jako kardynał. Jego atrybutami są: ewangeliarz, zwój pergaminu, gałązka oliwna, halabarda, model kościoła. (za ILG)
św. Barnaba wzywany jest jako orędownik podczas kłótni, sporów, smutku oraz burz gradowych. 

A jak jest u Ciebie? Dzielisz się swoją wiarą? Opowiadasz innym o Bogu? Świadczysz życiem, że jesteś dzieckiem Bożym, że jesteś uczniem Chrystusa? Czasem Twój wydawać by się mogło banalny i mało znaczący głos może uratować czyjeś życie, przywrócić radość, miłość i pokój, których już żadna siła nie zdoła zburzyć 😇 Dziel się darami, którymi Duch Święty tak hojnie Cię obdarza 🕊 tak jak potrafisz w tym momencie, a możesz naprawdę wiele 😍 

Święty Barnabo módl się za nami!

Obraz może zawierać: 1 osoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *